logo osupoli malelogo osupoli malelogo osupoli malelogo osupoli male
  • Blog
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
osu! lazer
osu!lazer – wygląd nowego klienta osu!
7 sierpnia 2018
hisotria owc
Historia OWC
18 grudnia 2018

Preferencje graczy osu!

Opublikowano przez Patrycja Gienejko
Kategorie
  • Strona główna
  • Wywiad
Tagi
preferencje graczy osu!

Każdy z nas jest inny, co przejawia się na wielu płaszczyznach naszego życia — w tym również w grach — mamy swoje indywidualne preferencje, ustawienia, nie zawsze będące komfortowymi dla innych. osu! to właśnie jedna z tych gier, w której takie czynniki jak klawiatura lub czułość myszki mają ogromne znaczenie, a ich nagła zmiana może spowodować całkowity spadek formy. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś który playstyle cieszy się największą popularnością i jest preferowany przez największą ilość osób? Takie wnioski (ale nie tylko!) można wyciągnąć z przeprowadzonej przeze mnie ankiety — zapraszam do lektury!

 

Zacznijmy od początku

Większość z was swoje początki przeżyła w towarzystwie myszki i klawiatury — trudno się temu dziwić, gdyż są to dwa najpopularniejsze urządzenia wejściowe. Zaledwie 6% ankietowanych zaczynało posiadając tablet! Za to prawie połowa (48%) graczy odpowiedziała, że używała do gry wyłącznie myszki przez co najmniej tydzień, a aż 94% miało dłuższą przygodę z playstylem mouse + keyboard. Najmniej popularny jest touchscreen, którego użycie zadeklarowało poniżej 5% osób.

 

Mouse only oraz dual mouse

Około 50% ankietowanych używało w przeszłości tylko myszki, ale kiedyś było to aż 100% – był on bowiem jedynym playstyle wspierany przez grę. Rzecz uległa zmianie jakiś czas później i od tamtej pory wsparcie dostały również inne urządzenia.

Zdecydowana większość graczy mouse only to osoby początkujące, chociaż spora część z nich zadeklarowała, że próbowała również innych playstyle’ów — głównie mouse + keyboard. Jako najważniejsze czynniki wyboru sprzętu zostały podane kolejno: komfortowy chwyt, rodzaj sensora, jakość wykonania, wielkość oraz DPI — na drugi plan zeszły wygląd, cena (która w większości znalazła się w przedziale 150 – 250 zł) oraz firma. Prawie połowa osób (44%) używa gripa fingertip, a średnie DPI waha się w okolicach 1000.

Gripy
Podobny obraz

Jakie są zalety tego stylu gry? Zdaniem graczy — stabilny aim, wolna ręka, którą w konieczności można użyć do czegoś innego. Mouse only jest również korzystny pod względem ekonomicznym — nie trzeba finansować klawiatury czy tabletu, lecz tylko dobrej jakości myszkę. Niektórzy używają tego playstyle’u zamiennie z mouse + keyboard — zmiana następuje w momencie skończenia się staminy w dłoni aimującej. Niestety, nie każdy preferuje ten sposób gry, co może w rezultacie przynieść wiele kontuzji z powodu nadmiernego obciążenia jednej ręki. Wiele osób uskarża się także na problemy ze streamami — podczas ich klikania nie można poruszyć myszką.

Podsumowując, mouse only nie jest playstylem dla każdego — jeśli jesteś podatny na kontuzje, lepiej odpuść sobie ten styl. Dla wielu osób używanie wyłącznie myszki wiąże się również z brakiem komfortu oraz radości z gry — w końcu, po co używać do wszystkiego jednej ręki, skoro można podzielić zadania pomiędzy dwoma?

Ciekawa ewolucja stylu mouse only to dual mouse, polegające na używaniu nie jednej, lecz dwóch myszek — jedna do aimowania, druga do klikania (zazwyczaj przyklejona do podłoża). Playstyle ten zazwyczaj jest kultywowany przez starszych i bardziej doświadczonych graczy. Do roku 2013 uważany był on za rodzaj żartu, zmieniło się to kiedy Azer zaczął robić w ten sposób niewyobrażalnie trudne scory na mapach takich jak na przykład Big Black. Niestety, archiwalne nagrania nie są aktualnie nigdzie dostępne.

 

Mouse + keyboard

Mouse + keyboard jest drugim najpopularniejszym stylem gry — użycie go zadeklarowało w ankiecie 34% głosujących. Aż 55% z nich miało przygodę z mouse only, 27% z tabletem, a 31% nie próbowało innych playstyle’ów i grają w ten sposób od samego początku. Najpopularniejsze DPI to 800 – używa go aż ⅓ osób, a najpopularniejszymi gripami — fingertip (43%) oraz palm (37%). Podczas kupna myszki kierujemy się głównie komfortowym chwytem, wielkością, rodzajem sensora oraz jakością wykonania — na dalszy plan schodzą takie cechy jak wygląd, firma czy cena. 59% graczy posiada klawiaturę mechaniczną, a aż 40% z nich ma red switche. Dużą popularnością cieszą się również przełączniki brązowe (20%) oraz niebieskie (17%). Wśród nabywców klawiatur właśnie przełączniki zostały wybrane jako najważniejszy czynnik decydujący o jej wyborze. Kolejno wymienione zostały jakość wykonania oraz cena. Najmniej istotne są dodatki wizualne, takie jak na przykład podświetlenie. Jeżeli chodzi o singletapowanie — aż 44% osób używa do tego palca wskazującego, 36% środkowego, a 19% alternatuje. Pozostały niewielki procent używa palca serdecznego.

Jakie są zalety tego playstyle’u? Przede wszystkim zapewnia on stabilny aim — ze względu na stabilniejszy chwyt, u myszkowców rzadziej występuje trzęsący się kursor, co bywa problematyczne głównie w sytuacjach stresowych. Lepsze wyczucie myszki pozwala także osiągać lepsze wyniki w innych tytułach (na przykład fps). Niestety, osoby grające w ten sposób muszą liczyć się z występowaniem zjawiska mousedriftu (zmiana pozycji myszki w czasie, pomimo tej samej pozycji kursora może ona znaleźć się w innym miejscu na naszej podkładce, co wymaga skorygowania — jego temat został już poruszony w jednym z artykułów). Wielu graczy uskarża się także na ból nadgarstka.

Podsumowując, mouse + keyboard nie zdobyło swojej popularności bez powodu. W 2016 roku firebat92 (wówczas Angelsim) pokazał całej społeczności, że myszka wcale nie jest gorsza i zrobił wiele imponujących scorów, co pozwoliło mu na zajęcie pierwszego miejsca w rankingu świata. Pamiętajmy jedno — to nie sprzęt klika kółka, tylko my, a przy odpowiednim samozaparciu oraz poświęceniu czasu każdy może coś osiągnąć.

 

Tablet + keyboard

Tablet + keyboard jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą gry — na tę chwilę używa jej ok. 60% osób. 90% z nich zadeklarowało, że wcześniej używało myszki i klawiatury, a 45% jedynie myszki. 79% posiada mechanika, w czym 50% na red switchach. Aż co 2 gracz wydał na klawiaturę powyżej 300 złotych! Wśród czynników decydujących podczas wyboru sprzętu dominuje jakość wykonania, rodzaj przełączników, a w przypadku tabletów jest to również cena, firma (85% z was ma wacoma!) oraz rodzaj piórka. Połowa ankietowanych hoveruje (unosi rysik nad powierzchnią), a średnie area wynosi ok. ¼ powierzchni tabletu — zaledwie 11% używa całego dostępnego obszaru.

70% osób ma ustawioną domyślną czułość myszki w ustawieniach, jednak aż 30% ma inną wartość niż 1, co może powodować błędy. Tablet działa na innej zasadzie niż myszka — tutaj punkt na powierzchni roboczej odpowiada punktowi na ekranie, a zmiana czułości może negatywnie wpłynąć na grę — kursor zwyczajnie przestanie się nas słuchać i zacznie wykonywać często niezauważalne, lecz wyczuwalne skoki i przemieszczenia. 58% graczy posiada włączone wymuszanie proporcji w sterownikach — brak tej funkcji nie jest aż tak znaczący, całkowicie ręczne ustawianie obszaru roboczego może powodować dysproporcje w stosunku do ekranu, lecz nie musi.

Jakie są zalety tego playstyle’u? Przez większość z was została tutaj wymieniona wygoda i szybkość — chwyt pena dla wielu osób jest bardziej naturalny i komfortowy niż myszki. Łatwiejsze staje się również zapamiętywanie map ze względu na identyczne położenie punktów na powierzchni tabletu, brak mousedriftu. Jednak jak wszystko — ma to też swoje wady. Wielu graczy uskarża się na wyślizgiwanie się piórka z ręki, brak precyzji przy mniejszych areach, a przy fullarea — szybkie zmęczenie nadgarstka. Najważniejsze jest znalezienie kompromisu — mniejszy obszar daje nam speeda, lecz odbiera precyzję. Podobnie rzecz się ma przy gripach — dragując, zyskujemy dokładność, ale tracimy na prędkości — w przypadku hoverowania jest zupełnie na odwrót.

 

Tap x oraz touchscreen

Zdecydowałam się zawrzeć te playstyle razem, ze względu na ich niewielką popularność — w ankiecie stanowiły one łącznie poniżej 1%. Tap x polega na naprzemiennym klikaniu piórkiem oraz na klawiaturze podczas szybszych fragmentów mapy. Ciekawą odmianą tego stylu gry jest tzw. Emilia playstyle, polegający na dokładnie tym samym, jedyna różnica to wykonywanie streamów bez użycia pena. Zwolennicy tej metody często mają problem z bardzo niestabilnym aimem oraz dużym zagęszczeniem kółek.

Touchscreena można używać na 2 różne sposoby — możemy używać go jedynie do aimowania, lecz również potrafi on zastąpić również klawiaturę. Ze względu na małą powszechność tego rodzaju sprzętu, nie jest to szczególnie popularny playstyle, ale na pewno wart uwagi. Zdecydowane ułatwienie to możliwość dotykania kółek pojawiających się na ekranie, co niemalże całkowicie eliminuje problemy z jumpami, jednak potęguje trudności ze streamami — niektóre modele wymagają oddalenia palca na stosunkowo dużą odległość, aby przestać go wykrywać. Problemy sprawia również zasłanianie rękami mapy, przez co łatwo coś pominąć. Na pewno nie jest to styl dla każdego, ale jeśli posiadasz w domu tablet z windowsem lub ekran dotykowy oraz trochę wolnego czasu — zachęcamy do wypróbowania!

 

Wojna płci

Pytanie o płeć nie pojawiło się w ankiecie bez powodu — po głębszym przeanalizowaniu wyników dało się zauważyć występowanie pewnych tendencji. Co ciekawsze, niesubtelne różnice pojawiały się również podczas zestawiania ze sobą dwóch głównych grup — myszkowców oraz tabletowców. Zainteresowani?

Zacznijmy od mouse + keyboard. Statystyczny mężczyzna jest w stanie wydać o wiele więcej na sprzęt — jedynie 30% z nich zakupiło myszkę za kwotę mniejszą niż 100 zł, kiedy u kobiet ta grupa stanowi aż 77% całości. Co zaskakujące, wygląd okazał się mniej istotny u płci pięknej! Podobnie marka — żadna z pań nie uznała tego za czynnik najważniejszy — oraz sensor. Jeszcze ciekawszą rzecz dało się zauważyć w kwestii klawiatur – 63% mężczyzn używa mechanika, za to u kobiet — zbliżony odsetek jej nie posiada.

Przejdźmy do tablet + keyboard, znacznie różniącego się na wielu płaszczyznach od swojego poprzednika. Tutaj aż 57% kobiet ma klawiaturę mechaniczną, a u mężczyzn jest to aż 81%, z których aż co drugi wydał na nią powyżej 300zł. Podczas wyboru sprzętu wyraźne różnice widać w znaczeniu firmy oraz switchów, które są o wiele mniej ważne dla przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli chodzi o tablet — co 3 dziewczyna miała go przed rozpoczęciem gry. Z czego może to wynikać? Pozostaje mi tylko spekulować — zainteresowanie sztuką jest zdecydowanie wyższe wśród żeńskiej części społeczeństwa.

 

Podsumowując — cała ankieta to jedynie potwierdzenie reguły mówiącej, że każdy ma swój styl, który jest dla niego komfortowy. Nie należy brać przykładu z innych, lepszych od nas graczy. Na koniec pozwolę sobie zacytować jedną z wypowiedzi zawartych w odpowiedziach. ”Wszystko podczas gry dzieje się w głowie. To jak kto gra jest kwestią przyzwyczajenia do setupu i nawet na słabym sprzęcie można osiągnąć genialne wyniki”. – Rdzeniu

 

udostępnij
4
Patrycja Gienejko
Patrycja Gienejko

Powiązane

mania world cup 2019 4k polska
21 września 2019

Mania World Cup 4k 2019


Czytaj dalej
hisotria owc
18 grudnia 2018

Historia OWC


Czytaj dalej
osu! lazer
7 sierpnia 2018

osu!lazer – wygląd nowego klienta osu!


Czytaj dalej
Maskotki w osu! osupoli
29 lipca 2018

Maskotki w Osu!


Czytaj dalej


Sprawdź nasze inne posty:

  • mania world cup 2019 4k polska
    21 września 2019

    Mania World Cup 4k 2019


    Czytaj dalej
  • Ultra low latency mode osu! miniatuira
    20 sierpnia 2019

    Ultra low latency mode w osu! – nowe sterowniki od nvidii


    Czytaj dalej
  • Cracow Game Days LAN osu!
    11 czerwca 2019

    Największy LAN osu! w Polsce – ZAPISY


    Czytaj dalej
  • kokon
    22 marca 2019

    Zaproszenie na Kokon 2019!


    Czytaj dalej
  • polskie mapy
    12 marca 2019

    Dobre, bo polskie! – Zaproszenie


    Czytaj dalej
  • artysta-ICDD
    10 marca 2019

    Imperial Circus Dead Decadence jako Featured Artist!


    Czytaj dalej
OsuPoli 2019