logo osupoli malelogo osupoli malelogo osupoli malelogo osupoli male
  • Blog
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
SOFT4
Springtime osu!mania Free-for-All Tournament 4 – zapisy
8 marca 2019
artysta-ICDD
Imperial Circus Dead Decadence jako Featured Artist!
10 marca 2019

Jak rozpocząć grę w osu!manię

Opublikowano przez Artur Góra
Kategorie
  • osu!mania
  • Poradnik
Tagi
  • osu!mania
  • poradnik
  • porady
poradnik gry mania

Jak rozpocząć grę w osu!manię

Zapewne wielu z was często miewa chwile, że ma dość standardowego trybu osu! i chciałaby spróbować innej gry rytmicznej nie wydając dodatkowych pieniędzy na kontrolery i inne specyficzne urządzenia. Jak wiemy, w osu!, istnieją również 3 inne tryby. Jednym z nich jest osu!mania. Tryb ten, zaliczamy do typu VSRG (Vertically Scrolling Rhythm Game), polegający na klikaniu w rytm spadających (lub lecących do góry) obiektów. W tym wpisie przedstawię wam porady, które pomogą wam w łatwiejszym rozpoczęciu przygody z manią oraz w szybszym postępie. Od razu zaznaczę, że niektóre wskazówki są dosyć subiektywne i nie musicie sztywno trzymać się wszystkich wymienionych reguł. No więc… Jak rozpocząć grę w osu!manię?

 

Skin w osu!manii

Oczywiście jak w każdym trybie osu! ważną rzeczą na początku jest znalezienie odpowiedniego dla siebie skina. W tym punkcie nie będę narzucał wam konkretnego skina, na którym macie grać, tylko przedstawię kilka typów skinów do manii i sami wybierzecie, na którym gra wam się najlepiej.

Skiny w manii możemy podzielić ze względu na wielkość i kształt obiektów oraz szerokość pola gry. Wyróżniamy 3 najbardziej popularne kształty obiektów: bary, strzałki oraz kółka. Podstawowy skin w osu! posiada bary oraz wąskie pole. Osobiście stanowczo odradzam grę na tym skinie. Jest on dosyć nieczytelny i może ograniczyć nas w przyszłości. Oczywiście, istnieją gracze, którzy na nim grają, aczkolwiek tak jak w standardzie jest ich bardzo mało. Duże obiekty (zazwyczaj strzałki i kółka) charakteryzują się iluzją sprawienia, że mapa wydaje się bardziej gęsta, dlatego osoby grające na dużych obiektach ustawiają zazwyczaj wyższy scroll speed (o tym później). Jeśli chodzi o wielkość playfieldu to jedni wolą grać na wąskim skinie, a inni na szerokim. Osobiście na początek wybrałbym coś „pomiędzy”, tak aby skin nie był wąski, jak domyślny, ale też nie był szeroki na całą szerokość monitora.

skiny osu!mania

Dobrą opcją na sam początek (szczególnie dla wyższych keymodów), jest ustawienie kolorowych obiektów. Tzn. na przykładzie trybu siedmiu klawiszy: środkowy klawisz (4) ustawić na żółto, 1,3, 5,7 klawisz na czerwono, a 2 oraz 6 na niebiesko. Może pomóc nam to w rozróżnieniu, który klawisz odpowiada, któremu obiektowi w grze.
Jeśli miałbym polecić wam konkretne skiny, to wymieniłbym skórki takich graczy jak: Kamikaze, wonder5193, Lothus, SillyFangirl, Metanoi, inteliser czy skiny: yugen, clearium. Dla skinów strzałkowych: portalmania oraz aesthetic.

 

Scroll speed w osu!manii

Czym jest scroll speed? Najprościej mówiąc – jest to prędkość spadania obiektów. Możemy poniekąd porównać go do AR w osu!std z tą różnicą, że w manii możemy sami regulować scroll speed i ustawić go, na jaki chcemy.
Bardzo ważną rzeczą na początku jest ustawienie stałej szybkości, tak aby nie zmieniała się względem bpm mapy. Możemy to zrobić, wchodząc w opcjach w zakładkę „Ogólne” i odznaczając opcję „Zmieniaj szybkość przewijania osu!manii na podstawie BPM”. Następnie powinniście znaleźć odpowiedni dla siebie scroll speed i grać na nim przez cały czas, dopóki nie zauważymy, że dana wartość jest już dla nas zdecydowanie za wolna. Zbyt częste zmienianie go może powodować psucie się waszego readingu. Prędkość przewijania zmieniamy domyślnie: F3 – down i F4 – up.

settings osu!mania

 

Jaki scroll speed ustawić na początek? Tutaj ciężko wskazać konkretną wartość. Dużo również w tym przypadku zależy od skina, ustawienia monitora i innych rzeczy. Najlepsi gracze na świecie grają na scrollu w przedziale ok. 22-34 (chociaż zdarzają się bardziej skrajne przypadki). W każdym razie nie zalecane jest granie na wysokim scrollu już na samym początku. Osobiście rekomendowałbym na początek ustawienie scrolla na ok. 20-25 i ewentualne zwiększanie go powoli z biegiem czasu aż do wartości idealnej dla nas.

 

Jakie grać mapy?

Najważniejszą zasadą jest omijanie auto-konwertów ze standarda! Takowe mapy są bardzo słabo wykonane i nie nauczą nas zbyt wiele. Aby unikać gry auto-konwertów, po prostu wpisujemy w wyszukiwarce filtr „mode=m” lub, jeśli chcemy grać konkretny keymod, np. „key=7” (lub „keys=7”) i żadne auto-konwerty nie będą nam się pokazywać.
Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą wiele osób lekceważy, jest gra różnych keymodów i nie ograniczanie się tylko do samego 4k. Wiem, że dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z osu!manią, trudną rzeczą będzie już na sam początek gra 7k (czy innych keymodów, aczkolwiek najpopularniejsze keymody w manii to 4k i 7k), ale uwierzcie mi, że to się wam bardzo opłaci. Dużo łatwiej przestawić się z wyższego keymodu na niższy niż na odwrót. Było wiele osób, które potrafiły doskonale grać 4k, lecz gdy chciały nauczyć się 7k, musiały praktycznie uczyć się gry od nowa. Tak więc rzucenie się na głęboką wodę już na sam początek jest bardzo dobrą opcją! I nie poddawajcie się, gdy będziecie mylić klawisze nawet po tygodniu gry. To jak najbardziej normalne i każdy przez to przechodził.

Zapytacie się pewnie czy grać mapy rankingowe, czy jednak szukać lepszych nierankingowych. Na początek zdecydowanie wystarczą wam rankedy. Mimo że nie są one bardzo jakościowe (chociaż zdarzają się również perełki), to do nauki podstawowych patternów zdecydowanie wam wystarczą. Gdy już dojdziecie do poziomu ok. 4*, możecie zacząć się rozglądać za ciekawszymi unrankedami. Wtedy również możemy poszerzyć swoje horyzonty i zacząć grać w różnym stylu tzn. lnówki (long-noty), sv-ki (mapy gimmickowe, oparte o różne zmiany bpm, teleporty itd.), techniki (mapy o trudnym patteringu), speedówki, czy inne typy map w celu ćwiczenia konkretnych skillsetów.

 

Gameplay

W osu!manii wyróżniamy 6 ocen za trafienia: 0 (miss), 50, 100, 200, 300 oraz 320 (max). Za każdą mapę niezależnie od modu gry możemy uzyskać maksymalnie 1 000 000 punktów (robiąc same maxy). Należy zaznaczyć, że ss (100%) na aktualnym scoringu v1 nie równa się milionowi punktów, gdyż 300 oraz maxy dodają tyle samo acc, ale różną ilość punktów. Dlatego więc ważne jest niesugerowanie się tak bardzo samym acc i staranie się uzyskiwać jak najwięcej maxów.

score-osu!mania

Jeśli chodzi o mody do gry…

Sprawa również ma się nieco inaczej. Mody wizualne takie jak HD, FL czy FI (Fade-In) nie dodają dodatkowych punktów i są one używane tylko przez niektórych graczy jako ich główny mod, na którym grają wszystkie mapy, ponieważ w ten sposób nauczyli się grać i granie NM byłoby dla nich dużo trudniejsze. Z pozostałych game-modów jedynie DT daje jakikolwiek bonus w postaci pp. Nie oznacza to, że nie warto grać również HR, aczkolwiek niezalecane jest stosowanie go już na samym początku. Dopiero gdy na mapach ponad 3* będziecie robili bardzo mocne wyniki bliskie ssek (ok. 995k), możecie pomyśleć nad treningiem swojej celności, używając właśnie hard-rocka.

 

Style gry w osu!manii

Najbardziej popularnym stylem gry, którego używa 99% graczy, jest „spread”. Jest to sposób ułożenia klawiszy w tym samym rzędzie, czyli przykładowo: SD KL. Najlepiej, jeśli będziecie grali właśnie tym stylem. Inne ułożenia mogą was pod pewnymi względami ograniczać. Jeśli chodzi o grę 7k, to środkowy klawisz ustawcie jako spację i klikajcie ją kciukiem. Obojętnie czy lewym, czy prawym. Jak wam jest wygodnie. Mimo że może się wam to wydawać dziwne, to jest to najlepszy sposób gry używany przez prawie wszystkich graczy 7k.

Gdzie trzymać ręce i jak klikać?

I w tym przypadku istnieje kilka metod. Najczęściej gracze trzymają po prostu nadgarstki na stole (wrists down). Grając w ten sposób, będziecie mieli większą kontrolę. Niektórzy trzymają również łokcie oparte na krześle, co też może polepszyć waszą kontrolę, ale może również (ale nie musi) nieco pogorszyć waszego speeda. Pamiętajcie jednak, że wygoda jest najważniejsza.
Polecałbym również klikanie klawiszy „z czuciem”. Co to oznacza? Po prostu naciskajcie każdy klawisz odpowiednio mocno i podnoście swoje palce po każdym kliknięciu. Grając w ten sposób wasza niezależność palców i kontrola będzie stała na dużo wyższym poziomie i nie powinno to ograniczać waszego speeda. Naciskanie klawiszy zbyt lekko, ledwo odrywając swoje palce, nie jest najlepszą opcją i mimo że na początku może pomagać w graniu szybszych map, to patrząc w przyszłość nie jest to najlepsza metoda.
Pamiętajcie jednak, że zastosowanie się do moich rad to nie wszystko. Tak jak w każdej tego typu grze najważniejsza jest regularność. Poświęćcie min. godzinę-dwie dziennie, a z pewnością ujrzycie szybki postęp. osu!mania jest grą wymagającą niesamowitego skupienia przez cały czas, tak więc jeżeli jesteście zmęczeni po ciężkim dniu i idzie wam gorzej, to jest to jak najbardziej normalne i nie ma sensu od razu się poddawać wychodząc z gry.

 

Wierzę, że dzięki tym poradom dużo łatwiej będzie wam zacząć przygodę z osu!manią, a wspinaczka w rankingu stanie się prostsza niż wam się wydaje!

 



wróć na stronę bloga

Odwiedź naszego facebooka

udostępnij
15
Artur Góra
Artur Góra

Powiązane

mania world cup 2019 4k polska
21 września 2019

Mania World Cup 4k 2019


Czytaj dalej
Ultra low latency mode osu! miniatuira
20 sierpnia 2019

Ultra low latency mode w osu! – nowe sterowniki od nvidii


Czytaj dalej
SOFT4
8 marca 2019

Springtime osu!mania Free-for-All Tournament 4 – zapisy


Czytaj dalej
flashlight osu!
26 lutego 2018

Flashlight – czyli o latarkach słów kilka


Czytaj dalej


Sprawdź nasze inne posty:

  • mania world cup 2019 4k polska
    21 września 2019

    Mania World Cup 4k 2019


    Czytaj dalej
  • Ultra low latency mode osu! miniatuira
    20 sierpnia 2019

    Ultra low latency mode w osu! – nowe sterowniki od nvidii


    Czytaj dalej
  • Cracow Game Days LAN osu!
    11 czerwca 2019

    Największy LAN osu! w Polsce – ZAPISY


    Czytaj dalej
  • kokon
    22 marca 2019

    Zaproszenie na Kokon 2019!


    Czytaj dalej
  • polskie mapy
    12 marca 2019

    Dobre, bo polskie! – Zaproszenie


    Czytaj dalej
  • artysta-ICDD
    10 marca 2019

    Imperial Circus Dead Decadence jako Featured Artist!


    Czytaj dalej
OsuPoli 2019